Gerda Retter

Veebileht: gerdaretterdesign.com

E-post: rettergerda@gmail.com

La luce

Etendus: Antoniuse moeetendus

Aasta: 2020

Seistes keset suurt katedraali valdas mind suur aukartus selle uhke ehitise ees. Minu teekond Veneetsias viis mind arhitektuuri ajaloo jälgedele. Sealne meistrite vormikeel inspireeris mind kollektsiooni looma ning uurisin seda lähemalt, minnes tagasi Rooma Vabariigi aega. 1 sajandi Rooma üks kuulsamaid arhitekte oli Marcus Vitruvius. Kelle teoses De architectura toob ta välja kolm omadust, mis peaksid iseloomustama ehitisi: firmitas, utilitas, ja venustas - mis tähendab vastupidavus, kasulikkus ja ilu.

Minu jaoks on aksessuaarid ruumilised objektid, mis on kui arhitektuur oma interjööri ja eksterjööriga. Nahk on ideaalne materjal, millest vormida esteetiliselt nauditav ja praktiline kasutajamugav tarbeese. Vitruviuse kolme omaduse printsiip moodustab harmoonia, mis kandub ka teistesse valdkondadesse - nii tootedisaini kui ka inimese olemusse:
Vastupidavus. Ajatu disain ja kvaliteetsed materjalid loovad kombinatsiooni aastaid kestvast tootest.
Kasulikkus. Minu eesmärk on luua praktilised tarbeesemed, mis muudavad inimese igapäevaelu lihtsamaks ja nauditavamaks.
Ilu. Läbi oma loomingu pakkuda inimestele emotsioone.

“A harmonious design requires that nothing be added or taken away.”
M. Vitruvius

Samuti on need kolm omadust minu jaoks ka osa inimese olemusest. Vastupidavus on kui tugevus, mille saavutame kasvamise ja arenemisega läbi õppimise ja isiklike kogemuste. Kasulikkus väljendub aga panustamises, mis me endast maailmale anname. Ilu on puhas ja loomulik, me saavutame need, kui jääme iseendaks.

La luce tähendab Itaalia keeles valgust. See sümboliseerib minu jaoks lootust, headust ja paremuse poole pürgimist.