Effi ✰ tähed: OmaMood moeetenduse juht Triin Amur tundis juba 5. eluaastast kutset moedisaini ja käsitöö poole

Estonian Fashion Festivali moeetenduse OmaMood produtsent ja juht Triin Amur töötab hetkel Eesti Kunstiakadeemia moedisaini ja aksessuaaridisaini osakondades, lisaks annab tegus naine loenguid ka Viljandi Kultuuriakadeemias. Triinu pädevus lektorina on eelkõige jätkusuutlik ja pärandipõhine disain. Viljandi pärimusmuusika festivali lavad ja alad on samuti tema kujundatud, mis muide valmivad vaid jääkmaterjalidest ning on valmistatud jäätmevaba disaini põhimõtteid järgides. 

OmaMood on sündinud Viljandi Kultuuriakadeemia lõputööde platvormina ning seega võib vast öelda, et Triin on etenduse juures olnud selle sünnist saadik. Nimelt ka tema lõpukollektsioon oli esmaetenduse aastal 2012 lavalaudadel. OmaMood tiimis on Triin olnud aastast 2018, mil liitus meeskonnaga kui etenduse kunstiline juht. Alates sellest ajast on praegune eestvedaja tegelenud kogukonna väärtussüsteemi sõnastamise, visuaalse kuvandi loomise ja etenduse sisulist arengut puudutavate küsimustega. Tema sisendil ja eestvedamisel on sündinud lisaks ka koolitusprogramm OmaMood Meistrite Kool.

Järgnevalt toob Triin välja kümme väärtust, mis on illustreeritud fotoga brändilt-disainerilt, mis teda loomingulise inimese, õppejõu ja korraldajana inspireerivad: 

1. Empaatia looduse, loomade ja inimeste vastu. Mitte ainult moodi, vaid kõiki oma tegevusi peaks mõtestama kaastunde ja lahkuse läbi. See on mind toonud ennekõike õpetamine juurde, ent ka tegelema moedisaini jätkusuutlikumaks mõtestamisega.

Norlha, the Luxury Yak Wool Brand Made by Nomads

2. Reisimine. Usun, et seninägematu kogemine on paljudele suureks inspiratsiooniks, nii ka mulle. Kuigi hetkel reisimine suure pausi peal, siis on võimalik rännata kohtadesse, kus juba varem viibitud, seda läbi unistamise ja mäletamise. 

Guðrun & Guðrun

3. Välisriigis elamine. Leian, et see on olnud suurimaks inspireerivaks, sealhulgas mõtete-uskumuste korrastamise ja enese proovile panemise kogemuseks. Olen elanud suisa neljas välisriigis – Saksamaal, Norras, Islandil ja Inglismaal.

Grenson | British designer shoes handmade for men & women

4. Uute oskuste õppimine. Näiteks üle kahe aasta tagasi avastasin enda jaoks tantsimise – asusin õppima klassikalist India templitantsu bharatanatyam, osalesin pärimustantsude kursusel. Alates sellest on tantsimine olnud mu elu lahutamatuks osaks.

Daughters of India – Womens Clothing

5. Aegluse võlu. Aeglane mood on kindlasti midagi, millele mu süda tuksub. See hõlmab nii rõivaste valmistamist kui ka tarbimist, teiseks iseloomustavaks märksõnaks siin võiks olla “kauakestev”. 

Universal Utility

6. Vanad võtted uues kuues. Inspireerivad pärandtehnoloogilised lahendused ja materjalid, mida on võimalik tänasesse keskkonda ja tootmisse üle kanda. 

London Cloth Company

7. Võimaluste loomine ja lahenduste leidmine. Näiteks OmaMood Meistrite Kool sai alguse vajadusest platvorm ja diskussioon erineva taustaga pärandipõhise loomega disaineritele.

Toast

8. Targad lahendused ja olemasoleva väärtustamine. Kui rääkida disainist, mis inspireerib, siis ühe toote elu peaks olema võimalikult pikaaegne ning võimaldama ümberdisainimist või -töötlemist.

9. Sügavam teadmine oma rollist. Võiks vast isegi öelda, et ettemääratus. Arvan, et ei liialda, kui ütlen, et juba viiendaks eluaastaks teadsin, et minu tulevane amet saab olema seotud õpetamise, moedisaini ja käsitööga.

AMY REVIER

10. Loodus. Vabal hetkel leiab mind metsas jalutamast või matkalt. 

Petrucha Studio

OmaMood 2021 moeetendus toimub 10. juunil 2021 otseülekande vahendusel.