Effi prožektorivalguses: OmaMood moeetendus

OmaMood on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiast alguse saanud moeetendus, mis põhineb kogukondlikul liikumisel ning hõlmab endas ka samanimelist koolitusprogrammi – OmaMood Meistrite Kool. OmaMood moeetendus toimub sel aastal üheksandat korda ning on osa Estonian Fashion Festivali programmist.

OmaMood moeetenduse tegutsemise olulisim eesmärk on tuua meie rikkalik käsitöö- ja rahvakunstipärand läbi loominguliste tõlgenduste tänapäeva, sest oleme kindlad, et see on tähtis osa meie kultuurilisest identiteedist. OmaMood etendus ja koolitusprogramm toetavad kohalike käsitööoskuste ja -materjalide säilimist, pärandi mõiste avardumist ja selle süvenenud vaatlemist. Iga etendusel osalev kollektsioon annab sellesse oma panuse.

OmaMood laiemalt võiks meid kõiki panna mõtlema selle üle, mis on see „oma“ mida me peaks oma ihu ligi kandma: kelle poolt ja millisest materjalist valmistatud, millise värviga värvitud ja mustriga kaunistatud ning kui kaua see kandes vastu peab ja rõõmu toob. 

Siinkohal tasuks meeles pidada, et rahvusliku ühes tunnuseks lisaks vormile, värvile ning käsitöö- ja materjalikvaliteedile on hingestatus. Seepärast tasuks katsuda endalt ikka ja ikka küsida – mida ma sellega öelda soovin? Millise sõnumi see edastab vaatajale või kandjale? Kas minu töö on kooskõlas materjaliga, mille ma esivanematelt laenasin? 

MANIFEST

Me oleme enam kui moeetendus.

Me oleme ühiste väärtustega kogukondlik liikumine, kus jätkusuutlik ja

väärtuspõhine disain on norm, mitte alternatiiv.

Me usume maailma kus maa, loomad ja inimesed on hoitud, väärtustatud ja austatud.

Me väärtustame piirkondlikku toorainet ja tootmist ning kutsume üles kandma kohaliku inimese poolt loodud rõivaid.

Me usume, et globaliseeruvas maailmas on võimalik säilitada oma rahvuslikku identiteeti ja traditsioone.

Seepärast oleme OmaMood etendusega “rahvuslik” mõiste laiendanud hoopis “pärandipõhiseks”, sest see võimaldav meil rääkida kohalike tekstiilimaterjalide, käsitööoskuste, uskumuste ja inimeste väärtustamisest lisaks ka ainult välisele mustrite- ja värvidemängule, mida tuntakse sõnapaariga “rahvuslik mood”.

Traditsioonilisele eluviisile on omane säästlik majandamine. Globaliseerunud maailmas on paljud meie ajalooliselt olulised käsitöömaterjalid kadunud kasutuselt. Nii näiteks on muutunud kohalik lambavill ja nii kodu- kui jahiloomade nahk sisuliselt jäätmematerjaliks. Soovime seda olukorda muuta. OmaMood seisab hea kohaliku tekstiili- ja käsitööpärandi esile toomise eest ning seeläbi säilitamisest, mida võib tegelikult liigitada aeglase ehk jätkustuuliku moedisaini alla.

Ootame OmaMood moeetendusele osalema kõiki disainerid, kelle kollektsioonid esindavad jätkusuutliku disaini väärtusi ning on kindla ja äratuntava seosega pärandkultuurist. 


Tekst: Ave Matsin ja Triin Amur