Estonian Fashion Festival 2020 tõi vaatajateni lühifilmid, pärimusmoe ning julged kantavad lõiked

10.-12. juunil leidis aset Estonian Fashion Festival 2020 (Eff), mis see aasta erandkorras toimus täielikult ilma publikuta. Nii saigi Effi kolme väga eriilmelist moeetendust nautida hoopiski otseülekande vahendusel, mis filmiti Tartu erinevatest ikoonilistest asupaikest.

Tartu Loomemajanduskeskuse, Kõrgema Kunstikooli Pallas ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia koostööst sündinud Eff toimus see aasta küll alles kolmandat korda, kuid tänu tehnoloogilistele võimalustele sai festivali moeetendusi jälgida üle terve Baltikumi. Kokku vaatas moeetendusi peaaegu 100 000 silmapaari, mis oli võimalik tänu meie arvukatele otseülekande edastajatele – Eesti, Läti ja Leedu Delfi TV, Anne & Stiil, Jana, L’Officiel Baltics ning meie oma Estonian Fashion Festivali Facebooki striimile.

Keerulised situatsioonid viivad uute lahendusteni

Sel aastal ootamatult tervet maailma raputanud koroonapandeemia ohtude tõttu tuli mõelda ümber moeetenduste kontseptsioon ning otsustada toimumise või edasilükkamise kasuks. Eff otsustas lihtsama vastupanu teed mitte minna ning oli seega üks väheseid kultuurisündmusi Eestis, mis toimus plaanipärasel ajal ja mahus.

 „Eff nägi COVID-19 viiruse levikuga võimalust katsetada uusi viise, kuidas korraldada kultuuriüritust ja kuidas tutvustada eesti disaini välismaale. Olukord sundis meid mugavustsoonist välja astuma ning uusi lahendusi leidma. Selleks pidi meeskond olema paindlik ja suutma reageerida kiiresti,“ selgitas Effi juhatuse liige Karin Sepp festivali toimumise tagamaid. Kuigi publikul ei olnud võimalik enda silmaga moedisainerite loomingut näha ja šõust osa saada, pakkus festival teisigi huvitavaid lahendusi disainidega tutvumiseks. Näiteks arendas välja Eff veebikataloogi, mis koondab 2020. aastast alates kõikide festivalil osalevate disainerite kollektsioonid ülevaatlikku arhiivi, kust ei puudu ka moedisainerite kontaktandmed.

Olles koos, säilitame oma eripära

Mitmete uuenduste valguses on Effi kolm väga eriilmselist moeetendust – Mood-Performance-Tants, OmaMood ning Antoniuse moeetendus pigem suutnud oma omanäolisust veel rohkem rõhutada, kui massi sulanduda.

Mood-Performance-Tants 2020

Mood-Performance-Tants näitas sel aastal moedisainerite loomingut lühifilmidena, mis võeti üles kaks ja pool päeva kestnud intensiivsete aga inspireerivate filmivõtetega. Projekti oli kaasatud 9 disainerit, kellest 5 jõudis MPT sõelale läbi konkursi ja 4 on Kõrgema Kunstikool Pallas lõpetajad. Iga disainer valis oma kollektsioonist välja komplektid, mis tema arvates väljendavad kõige selgemini kollektsiooni ideed ja mis ühtlasi võiksid hästi kaamerasilma ette jääda. Igale kollektsioonile oli pühendatud filmimisel 3 tundi, millest vaataja ette jõudis lõpuks kuni 30 minuti pikkune lühifilmide seeria.

Kõik MPT lühifilmid võeti üles Aparaaditehases Tartus. Tihe graafik nägi ette puhast filmimise aega kella 8 hommikul kuni 9 õhtul, millele eelnes peaaegu 2 tunnine ettevalmistus. Viimase võtte ettevalmistustega alustasid meigi- ja soengutiim juba kell 2 öösel. Filmimiseks valitud nii ekstreemne kellaaeg oli põhjusel, et oleks võimalik tabada õrna varahommikust valgust ja jäädvustada inimtühja keskkonna võlu.

OmaMood 2020

OmaMood 2020 moeetenduse korraldamine eri- ning hädaolukorra ajal oli kindlasti üks käänuline tee ning andis kõigile meeskonnaliikmetele kasuliku kogemuse. OmaMood on alati tähtsaks pidanud jätkusuutliku kohalikku pärandit väärtustavat kestlikku moodi – selleaastase moeetenduse kontseptsiooni mõte – jääda ellu (moe)maailma keeristes – on igati ajakohane. Oluliseks osaks on säilitada tugev teadmine iseenda identiteedist ning mõista enda kui indiviidi väärtuse mõju kogukonnale ja loodusele, mis ongi kui sisevaatlus meie disainerite loomingule.

Otseülekande ettevalmistus oli võrreldes live-moeetendusega kordades keerukam ning vajas rohkem tööd ja aega ettevalmistusteks. Selleks oli väga detailselt vaja paika panna modellide ja kaamerate liikumine, valgustus, meeskonnatöö ehk kõik peensusteni läbi mõelda ja mõtestada. Kehtisid täiesti teised parameetrid ja normid – see, mis reaalses ruumis kõnetab, ei pruugi kaamerasilma läbi üldse mõjuda. 

Selleaastaseks etenduseks valis OmaMood meeskond Eesti Rahvusarhiivi Noora hoone. Rahvusarhiivi on kogutud mälestused me rahvusest ja loomingust. Meie looming jõudis mälestuste koju ja tänavu saime ka meie osaks ajaloos. Noora esimesel korrusel kõlab heliinstallatsioon, mis kasutab käivitavate impulssidena arhiivi hoonet, töötajaid ja paiknemist aegruumis. Sarnaselt OmaMood etendusele on lugulaul totaalne – see viitab identiteedile, lugude edasikandumisele aegruumis, kestvusele ja arenemisele.

Muusikalise lavastuse eest vastutas Argo Vals. Argo Vals on eesti helilooja, kitarrist ja live-elektroonika kunstnik. Oma loominguga toetab ta sisekaemusi ja vaimse harmoonia otsinguid. Moeetenduse lavastasid Triin Amur, Karoliine Suhhov ning Karina Kirs. Muusika, disaini ning liikumise koostöös sündis midagi erilist.

Antoniuse moeetendus 2020

Antoniuse moeetendus (AME) toimus Eesti Rahva Muuseumi tehnoruumis. AME lavastaja Piret Vapajeva sõnul inspireeris ruum koheselt, sest ruumi atmosfäär sobis etenduse kontseptsiooniga. Keegi ei tea kunagi, mis tehnoruumis toimub, ometi hoiab see igat hoonet töös. Nii peab ka ready-to-wear olema stiilne, ent samas olema praktiline ja kantav. Antoniuse moeetendus toimub ERMis juba kolmandat järjestikust aastat, kuna ERM on nii mitmekesine keskkond, mis pakub igal aastal uusi huvitavaid lokatsioone. Ükski aasta pole etendus toimunud samas ERMi asukohas.

Moeetenduse eesmärk on tutvustada noori disainereid, kellel on valminud vähem kui 10 kollektsiooni. Sellel aastal oli Antoniuse moeetendusel kandideerinud disainerite tase hästi kõrge, mistõttu oli raske valida välja need 11, kes pääsesid Effile. Esindatud oli nii meeste-, naiste- kui ka üks laste ning aksessuaaride kollektsioon.

Peale Antoniuse moeetenduse lõppu valib Kaubamaja välja 5 disainerit, kes saavad võimaluse oma kollektsiooni müüa Kaubamaja sügiseses pop-up poes Tartus.

Estonian Fashion Festivali 2020 võitjad

Kuigi Eff on eelkõige platvorm noordisaineritele, et anda neile võimalus oma loomingut näidata suuremale auditooriumile ja tõsta nende konkurentsivõimet, käib platvormiga loogilist rada pidi kaasas ka võistluslik aspekt. Igal aastal jagab Eff erinevaid auhindu, millest kõige olulisem on kutse osaleda International Young Designers Contestil Kiievis. Estonian Fashion Festivali 2020 ja kutse IYDC võistlusele võitis Annika Kiidron. Annika looming tunnistati parimaks Ukraina Moenädala korraldaja Victoria Kharchenko poolt, kes oma meeskonnaga tutvusid põhjalikult ka disaineri varasemate loomingutega.

Mood-Performance-Tants moeetendusel osalenud Annika Kiidroni võidukollektsioon „Give Me My Fairytale“ on ood käsitööle ja tänuavaldus naistele (ja ka meestele) üle maailma, kes tikkimist kui elustiili, väljendusvahendit või ajaviitevormi on kalliks pidanud. Samuti on antud projekt ka päästeoperatsioon – anda eluvõimalus tekstiilikunstile, mis on oma hukku ootamas. Ristpistes seinapilte on Annika kogunud nüüdseks juba paar aastat, kaugemad on jõudnud Kariibi mere saartelt, Austraaliast ja Iisraelist, seega on antud kollektsiooni loomisesse enese teadmata panustanud sajad naised üle maailma.

Estonian Fashion Festival 2020 võitjate kogunimekiri

Peaauhind: kutse osalema International Young Designers Contestil:

Annika Kiidron “Give Me My Fairytale”

Müügivõimalus Tallinn Design House müügiplatvormil 4-kuuks alates 21.augustist 2020:

Katrin Aasmaa “KATA”

Äriga alustamise aluspõhimõtted: 1 vabalt valitud koolitus ja 1 kohtumine Tallinna Loomeinkubaatori konsultandiga

Marge Allik ja “KARgE” meeskond

Tallinna Loomeinkubaatori kasvu- ja ekspordifookusega õppeprogramm: 2 mentorkohtumist, 2 konsultandiga kohtumist ja 2 koolitust

Cärol Ott “NARGÖ”

L’Officiel Baltics eriauhind: artikkel print-ajakirjas

Mariliis Niine, Annika Kiidron, Katrin Aaasmaa

L’Officiel Baltics eriauhind: artikkel veebiajakirjas

Hannes Rüütel “towards the sun”

Kaubamaja “Publiku lemmiku” eriauhind: Marati pusa ja Kaubamaja kinkekaart

Katre Arula “Must-toonekurg”

Suur kummardus ka kõikidele teistele Estonian Fashion Festivalil osalenud disaineritele:

Victoria Käesel, Katry Mets, Kirke Talu, Marili Järv, Susanna Belinda Kõgel, Lisette Sivard, Mariliis Niine, Kaire Avi-Kinnunen ja Annika Kiidron.

Cärol Ott; Eleriin Seim ja Janika Solmann; Marge Allik, Anett Niine ja Liisi Tamm; Anneliis Reili; Siret Ott; Annika Vaalma; Heli Kiverik ja Kätli Saarkoppel-Kruuser; Katre Arula; Piret Albert ning Vilve Unt.

Sille Sarapuu, Katrin Aasmaa, Hannes Rüütel, Jūratė Vaškienė, Zack Marques, Kairi Lentsius, Mekoome, Irja Lembra, Gerda Retter, Kristina Puz (VETKA) ja TATA.

Effi uudistega kursis hoidmiseks külastage meie kodulehte ning jälgige meid ka Facebookis.

Alati teie,

Effi meeskond

Vaid osa Estonian Fashion Festivali meeskonnast
Vasakult: Piret Vapajeva, Kaari Sooalu, Kadri Kuht, Karin Sepp, Mai-Liis Sipria, Triin Liiv ja Piret Sootla