9. ja 10. juuni 2018
alates 13:00
Eesti Rahva Muuseum,
Jakob Hurda saal

MoeKunstiKino

Moedokumentaalide festival MoeKunstiKino põikab taas Tartusse, veel enne kui toimub juba kolmandat korda selle aasta oktoobrikuises Tallinnas! Eesti Moe Festivali raames saab juunikuus Eesti Rahva Muuseumis nautida moedokumentaalide eriseansse – kavas on glamuurne ning suursugune “Mai esimene esmaspäev” (“First Monday in May”), pisut traagiline ning mõtlemapanev “RiverBlue” ja moetrendide sünnist ja loomisest “Trendimajakad” (“Trend Beacons”). Head ja olulised filmid on kõik!

Oluline on mõista, et mood ei võrdu ainult hooajaliste trendide ja glamuursete moe-show’dega, vaid on märkide kogum, milles peituvad erinevad sõnumid nii isikutasandil kui ka laiemalt. Mood on peegeldus kõigest sellest, mis on ühiskonnas aktuaalne. Moedokumentaalid avavad selle kõiki inimesi puudutava valdkonna telgitaguseid ning aitavad paremini aru saada, miks ja kuidas moemaailm toimib.

Filmid linastuvad inglisekeelsetena.

Kohtumiseni kinos ja moes!

Toimub

9. ja 10. juuni 2018
alates 13:00
Eesti Rahva Muuseum, Jakob Hurda saal (vaata seansside aegu)

Filmid

Trend Beacons

Režissöör: Örn Marino Arnarson, Thorkell S. Hardarson
Pikkus: 74 min
Riik: Iceland, Netherlands, France, South Africa, USA
Aasta: 2014

„Trendimajakad“ („Trend Beacons“ ) on põnev pilguheit salamaailma, mis mõjutab meid kõiki igapäevaselt, kuid millest vaid vähesed teavad. Vaataja viiakse moe ja disaini telgitaguste taha virvarri ja illusioonide kütkesse ning juhatatakse siis tagauksest taas välja. Põneva visuaalse pildikeelega dokumentaalfilm on ühtaegu nii meeltlahutav kui ka hariv – pärast selle nägemist ei paista moemaailm enam endine. Mood ja disain mõjutavad igaüht ja kogu aeg. Enamik inimesi lihtsalt ei tea, mil moel ja kuidas üldse sünnivad trendid, mis nende loojate taskuid täidavad.

River Blue

Režissöörid: David McIlvride, Roger Williams
Pikkus: 95 min
Riik: Kanada
Aasta: 2017

Film jälgib rahvusvaheliselt tuntud jõgede kaitsja Mark Angelo tegemisi maailma eri paigus, keskendudes ühele kõige saastavamale tööstusharule ehk moetööstusele. Tegu on mõtlemapaneva dokumentaalfilmiga, mis räägib jõgede saastamisest ja selle mõjust inimkonnale ning ka võimalikest lahendustest, mis sisendavad lootust säästlikumale tulevikule. Kaadritaguseks hääleks on näitleja ja režissöör ning puhta vee toetaja Jason Priestley.

Moetööstuse tootmisprotsessist tekkivate mürgiste keemiliste ühendite vastutustundetu paiskamine jõevette reostab jõgesid ja mõjutab inimesi, kelle igapäevaelu sõltub nendest. Film juhib tähelepanu sellele, kuidas meile kõigile rõivaste tootmine sünnib oluliste jõgede hävinemise hinnaga, ja rõhutab vajadust suurte muudatuste järele tekstiilitööstuses, koputades eelkõige moetööstuse gigantide südametunnistusele, kellel oleks võimu midagi ära teha.

First Monday in May

Režissöör: Andrew Rossi
Pikkus: 91 min
Riik: USA
Aasta: 2016

“Mai esimene esmaspäev” (“First Monday in May”)  on ainulaadne pilguheit New Yorgi kahe olulise kultuurisündmuse telgitagustesse. Film räägib Metropolitani kunstimuuseumi kostüümiinstituudi aegade jooksul kõige suurema külastajate arvuga moenäituse „China: Through The Looking Glass“ („Hiina läbi peegli“) ning näituse avamist tähistava ja staaridest kubiseva heategevusliku ürituse „2015 Met Gala“ korraldamisest.

Tunnustatud filmitegija Andrew Rossi (trükimeediat käsitleva dokumentaalfilmi „Page One: Inside the New York Times“ autor) jälgib massimeediaettevõtte Condé Nasti loovdirektori, moeajakirja Vogue peatoimetaja ja Met Gala pikaajalise juhi Anna Wintouri ning ikonoklastilise kuraatori ja murrangulise moenäituse väljamõtleja Andrew Boltoni tegemisi kaheksa kuu jooksul, kui nad valmistuvad õhtuks, mis ootuste kohaselt vallutab kunsti- ja moemaailma tormijooksuga.

Seansid

9. juuni

13.00 Trend Beacons  
15.00 River Blue  
17.00 First Monday in May  

10. juuni

13.00 First Monday in May  
15.00 River Blue  
17.00 Trend Beacons  

Kontakt

Helen Saluveer
helen@balalaika.ee