Press

Eesti Moe Festival sai nädalavahetusel kauni punkti gala ja auhindade jagamisega

Pressiteade 11. juuni 2018 / Tekst: Maiken Austin

 

Foto: Silver Taavet Kollom

Eesti Moe Festival, mis toimus 5.-10. juunil Tartus ja tõi kokku kolm varasemalt eraldi toimunud moeetendust, on selleks aastaks lõppenud. Reede õhtul ERM-is toimunud pidulikul galal jagati auhindu ja tänati toetajaid, esines Lepatriinu ning rõõmustati edukalt läbi viidud aeglast moodi propageeriva festivali üle.

Tartu Kõrgema Kunstikooli poolt 20. korda korraldatud Mood-Performance-Tants avas festivali külmal ja vihmasel päeval korraliku avapauguga. Kollektsioonide tase oli kõrge ja Annika Kiidron (kes võitis ka ERKI moeshow) sai festivali peasponsori Kaubamaja poolt välja pandud eriauhinna oma kollektsiooni presenteerimiseks nii Tartu kui Tallinna Kaubamajas. Festival jätkus Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia etnohõngulise OmaMood moeetendusega, mis näitas moderniseeritud rahvuslikku käsitööd ja avaldas enim mõju festivali väliskülalistele. Ukraina Moenädala raames toimuva Noorte Disainerite Konkursile valitigi välja disainer just sellelt etenduselt ning 10 000-dollarilist peaauhinda läheb püüdma Cärol Ott. Kuid ka Tallinna Disainiöö raames toimuval Disain On Moes etendusel saab näha OmaMood disainerit – Helve Alla. Festivali moeetenduste seeriale pani uhke punkti Antoniuse moeetendus, mille eripäraks on alati olnud ready-to-wear kollektsioonide esitlemine. Anni Ansmann, kelle aksessuaaride kollektsioon oli Antoniuse moeetendusel, sai samuti Kaubamaja eriauhinna ning õige pea on võimalik tema disainitud kotte ja käevõrusid juba Tartu ja Tallinna Kaubamajadest osta. Eriauhinnad andis üle ka AS Baltika brändingu ja jaekontseptsioonide arendusdirektor Maire Milder, kelle sõnul oli festivali tase nii kõrge, et planeeritud ühe auhinna asemel tuli neid hoopis kolm ja Baltikaga koostööd saavad teha Helve Alla, Cärol Ott ja Monika Hint ning Kristina Libe – kõik need disainerid näitasid oma kollektsioone OmaMood moeetendusel.

Eesti Moe Festival polnud aga vaid moeetendused – noortele disaineritele anti peale iga etendust tagasisidet nende kollektsioonide osas, soovitati kontakte oma loomingu edasi arendamiseks ning jagati näpunäiteid turundamiseks. Moe-teemalisel seminaril esinesid Euroopa moemaailma eksperdid nagu Marina Skulskaya, Nancy Johnston, Marte Hentschel, Ragna Froda jpt, kes rääkisid oma jätkusuutlike projektide välja töötamisest ning inspireerisid noori moekunstnikke omaenda brände looma ja arendama. Blogijate ümarlauas räägiti aeglase ja kiirmoe erinevustest tarbija seisukohalt, toimus tänavaturg, kus sai kohe värsket disaini ka endale muretseda ning MoeKunstiKino, mis näitas huvitavaid ja vajalikke moedokumentaale. Aeglane mood on midagi, mis hetkel kindlasti tõusuteel ja rõõm oli tõdeda, et see on teema, mis ka Eesti noortele disaineritele nii hingelähedane. Ehk nagu ütles Ukraina Moenädala Noorte Talentide Konkursi peakorraldaja Victoria Kharchenko: “Me üritame maailma päästa ühe rõiva kaupa.”

Kõik fotod saadaval:
https://www.flickr.com/photos/ 158549901@N07/albums/with/ 72157692045228890

Kohtumiseni Eesti Moe Festivalil 2019!

Klassikaliselt glamuurne Antoniuse moeetendus tõi kokku rahvusvahelised disainerid ja moeteadliku publiku

Pressiteade 8. juuni 2018 / Tekst: Maiken Austin

 

Foto: Sadu-Triste Juurikas

Eesti Moe Festival jätkus eile õhtul Antoniuse moeetendusega, mis on alati seisnud selle eest, et eesti rahvale tutvustada noorte disainerite stiilset loomingut, mille peamine märksõna on kantavus. Selle-aastase etenduse toimumispaik – ERM – mahutas hulgaliselt moehuvilisi ning oli kauniks ja glamuurseks taustaks Mick Pedaja live-kontserdi saatel toimunud defileele. Kohaletulnud said imetleda eesti, vene ja läti moeloojate rõivaid ja aksessuaare.

Moeetenduse avasid Shaté tantsutüdrukud, kes juhatasid sisse rõivakollektsioonid. Kodumaine disainer Raine Toss näitas stiilseid vaba-aja riideid, Layk mugavaid ja rõõmsavärvilisi suvekomplekte ning Annika Vaalmaa sooje ja pehmeid mantleid. Huvitava lavalise kontseptsiooni oli kokku pannud Peterburi disainer Angel A ning lätlased olid esindatud lausa viie disaineriga, kelle looming jõudis Eesti publiku ette esimest korda. Nagu alati, olid Antoniuse moeetendusel tugevalt esindatud ka aksessuaaride disainerid. Oli mitu huvitavat kotidisainerit (Anni Ansmann ja Tiina Kraav Eestist ning Iveta Semjonova Lätist), ehted Kadi Veesaarelt ja juukseaksessuaarid varem Londoni moenädalal oma kollektsiooni esitlenud Milli Maierilt. Milli Maier, kelle kauni sõnumiga kollektsioon naiste jumalikkusest lõpetas moeetenduse, ütles: “Antoniuse moeetendus andis mulle hea võimaluse konstrueerida just selline atmosfäär nagu minu looming minu sisse loonud on. Muidugi on põnev käia ka kodumaalt väljas ennast tutvustamas ja tagasisidet kogumas, kuid eriti südamlik ja liigutav on näha rõõmu ning toetust oma lähedaste inimeste silmades, kes minu jaoks alati olemas on.”

Album: https://www.flickr.com/ photos/158549901@N07/albums/ 72157669890820838

Silver Sepp esines Eesti Moe Festivalil OmaMood moeetendusel

Pressiteade 7. juuni 2018 / Tekst: Maiken Austin

 

Foto: Sadu-Triste Juurikas

Eesti rahvuslik käsitöö väärib säilitamist ja edendamist ning just sellega tegelebki Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia poolt korraldatud OmaMood moeetendus. ERMis eile õhtul toimunud etendusel sai näha kollektsioone, mis on inspireeritud erinevatest käsitöö vormidest, vaadata kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna tudengite tantsu ning kuulata imelist muusikat, mille just spetsiaalselt selle etenduse jaoks oli kokku pannud Silver Sepp. Moodustus võrratu kooslus, mis näitas meie rahvusliku kultuuri jätkusuutlikkust ja järjepidevust.

Etendusel oli esindatud väga lai valik huvitavaid aspekte eesti käsitööst – setu pikkade varrukatega hamed (Eleriin Seim’i “Veere pääl”), imeilusad sõbad ja rätid (Christi Kütt, Kati Kuusemets ja Elen Tammet) ning modernsemalt interpreteeris pärimust Katre Arula kollektsioon “Sa lenda…” Huupi kollektsioon “Elli” oli inspireeritud Jaapani wabisabi tehnikatest ning lõimitud eesti tehnika ja käsitööga ja nahast jalanõude kollektsioon Anneli Orult tõi meieni keskaja mustrid. Disainerid demonstreerisid tõelist professionaalsust oma kollektsioonide viimistlemisel ja esitlemisel. Kaunilt võttis etenduse kokku Eesti Kultuuriakadeemia Moestilistika juht Piret Mägi: “Ajal, kui pelgame modernse maailmapildi lämmatavat pealetungi, siis on omal moel nagu rahustav näha, et meie juured on hoitud. See, mis väärt, seda ei peaks ilmtingimata muutma või veelgi enam- ainult muuseumisse panema. Tuleb edasi kanda ja anda.”

Modellid lõdisesid, aga moeetendus lõi kuumi laineid!

Pressiteade 6. juuni 2018 / Tekst: Maiken Austin

 

Foto: Sadu-Triste Juurikas

Just viimase viie nädala kõige külmemale päevale sattus Tartus Eesti Moe Festivali avanud Tartu Kõrgema Kunstikooli poolt korraldatud ja kooli siseõues toimunud 20. moeetendus Mood-Performance-Tants. Vihma kallas ja tuul sasis pealtvaatajate kaitseks tõmmatud koormakatteid, aga see ei heidutanud ei kedagi – the show must go on!

Juubelietenduse lavastaja Barbara Lehtna mängis oskuslikult anonüümsuse ja tuntusega ning mitmete modellide näod olid täielikult kaetud, mis tõi aga veelgi paremini välja kollektsioonide rõivad. Ning kollektsioonid olid tõeliselt tasemel! ERKI moeetenduse võitja Annika Kiidroni kollektsioon “It’s a trap?” tõi mängu lausa kolmanda dimensiooni ja pealtvaatajatele olid jagatud 3D-prillid. Meesteriiete kollektsioone oli teisigi ja kõik paistsid silma oma kõrge kvaliteedi poolest. Oli huvitavaid eksperimente uue tekstiili loomisega (Marta Tuulbergi kollektsioonis) ning põnevaid lõikeid (Anita Leina “Handle It” ja Victoria Käeseli “Antikulture”), mis kõik kokku lõi sellise etenduse, et külma ilma üle kurtmine ei tulnud meeldegi. Modellide sõnul oli päevane proovide periood ehk isegi jahedam ja kurnavam, aga show oli professionaalne, kaunis ja edukas! Nagu ütles fotograaf Sadu-Triste Juurikas: “See oli kohati lahedam, kui ERKI show!”

Näeme juba täna õhtul OmaMood moeetendusel Eesti Rahva Muuseumis!

Album: https://www.flickr.com/ photos/158549901@N07/albums/ 72157667781855627/page1

MPT, OmaMood ja Antoniuse moeetendus - Lõuna-Eesti tuntuimad moeüritused tulevad kokku Eesti Moe Festivali alla.

Pressiteade 4. juuni 2018 / Tekst: Maiken Austin ja Helena Vaht

5.-10. juunil toimuv Eesti Moe Festival toob Tartusse Loomemajanduskeskuse eestvedamisel kokku kolm varem eraldi toimunud Lõuna-Eesti moeetendust – Mood-Performance-Tants, OmaMood ja Antoniuse moeetendus. Iga etendus on täiesti omanäoline ja väärib siinkohal lähemat tutvustamist.

Festivali alustab 5. juunil Tartu Kõrgema Kunstikooli hoovis toimuv moeetendus Mood-Performance-Tants (MPT), mis on samast koolist alguse saanud moeetenduste seeria ja tähistab sel aastal 20. sünnipäeva. Aastate jooksul on MPT lavastusest saanud Eestis ainulaadne moeetendus, ühendades kunstipärase moe, tantsu ja performance’i dekoratsioonide ning muusikalise taustaga. Moeetendusel osaleb ka selleaastane ERKI moeshow võitja Annika Kiidron, kes arvab: “Tartu on mõnus tudengilinn, mis täis noortpower’it ja julget pealehakkamist. Ka siinne moe ja kunsti skeene on väga julge ja tuus ning absoluutselt maailmatasemel!”

Festivali jätkab 6. juunil moeetendus OmaMood Eesti Rahva Muuseumis. Moeetenduse eesmärk on populariseerida rahvuslikust käsitööst inspireeritud rõivaste kandmist ning näidata, kuidas on võimalik käsitööpärandit kaasajastada. Moeetendus on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks.

“Selle aastane show tuleb põnev, sest vaataja kuuleb Silver Sepa loomingust spetsiaalselt moeetenduse jaoks loodud muusikat, mis kõlab kokku rahvusliku disaini iluga,” ütles OmaMood moeetenduse peakorraldaja Kaari Soosalu.

Kolmandaks moeetenduseks on 7. juunil Eesti Rahva Muuseumis toimuv Antoniuse moeetendus. Märksõna on ready-to-wear ehk lavale pääsenud disainerite kollektsioonid on valmis kohe pärast etendust poelette vallutama. Väljavalitud kollektsioonide nii Eestist, Lätist kui Peterburist pärit autorite hulgas on juba tunnustust leidnud disainereid, kui ka neid, kes veel otsivad oma suunda moemaastikul. Moeetendusel loob meeleolu Mick Pedaja.

“Nii aksessuaaride kui rõivaste tase 2018. aasta Antoniuse moeetendusel paistab silma oma eriti kõrge kvaliteedi ja läbimõeldud tootedisaini poolest. Rõhume rohkem moele, vähem kunstile, praktilisus ennekõike,” lisas Antoniuse moeetenduse peakorraldaja Piret Vapajeva.

Esmakordselt toimuva Eesti Moe Festivali peateema on Aeglane Mood – hindame kvaliteetseid materjale, põliseid tehnikaid ja jätkusuutlikke töövõtteid moedisainis. Lisaks moeetendustele toimuvad festivali raames eriüritused alates moeturust ja -kinost kuni erinevate aruteludeni välja. Väärtustades Eestis leiduvaid moetalente on eesmärgiks olla huvipakkuv nii moespetsialistidele kui täiesti tavalistele inimestele ning vallutada nädalaga otseselt kogu Tartu, aga laiemalt ka Eesti ja pikemas perspektiivis lähiriigid.