13. juuni 11.00
Tartu Kaubamaja aatrium
Estonian Fashion Festivali seminar Greenery keskendub jätkusuutliku ja keskkonnasäästliku moe ning disaini temaatikale, et toetada nii tarbijate, disainerite kui ka laiema üldsuse arengut keskkonnasäästlikkuse suunas.
Seminaril astuvad üles kohalikud ja rahvusvahelised ringmajanduse ja disaini eksperdid, jätkusuutlikud disainerid ning keskkonnasäästlikkusele pühendunud organisatsioonid. Lisaks informatiivsetele ettekannetele kutsutakse publikut mõtlema kaasa, kuidas teha kestlikumaid valikuid. Inspireerivaid kogemuslugusid jagavad ringmajandavad ettevõtjad.
Päeva esimeses pooles keskendutakse tarbimise muutumise ja hoiakutega seotud probleemidele, päeva teises pooles pakutakse võimalikke lahendusi ning jagatakse positiivseid kogemuslugusid.
2025 SEMINARI PROGRAMM
11:30 - 🎤 “Mood – eneseväljanduslik vabadus või eliidi tööriist?”
Seminar Greenery avapaneel heidab pilgu moele kui sotsiaalsele nähtusele, kutsudes kuulajaid mõtlema moest laiemalt kui vaid millestki praktilisest või silmi- ning meelipaitavast. Milliseid lugusid jutustab moeloome ning isiklik stiil, kas mood saab teenida ka poliitilist eesmärki ning mil moel kultuurilised liikumised end trendidena ilmutavad ja seeläbi ka teisenevad?
Taskuhäälingu “Kust sa, lilleke, siia said?” saatejuht Laura Kurs on oma kuulajaskonnale tuntud kui kriitiline, aga humoorikas, meelelahutuslik, kuid põhjalik. Paneelis kohtuvad temaga Sveta Grigorjeva ja Karin Paulus – mõtlejad, kes on süvitsi uurinud nii sümbolite kui kultuuriliste nihete tähendusi. Koos arutletakse, kuidas mood on enamat kui rõivas: see võib olla seisukohavõtt, vastuhakk või näiteks kuuluvuse otsing.
13:00 - 🎤 “Kas loodusvärvid on moes?”
Tänapäeva moemaailm otsib aina rohkem vastuseid minevikust. Seda ka siis, kui jutt on värvidest. Kas loodusest ja minevikust inspireeritud värvimisviisid on pelgalt nostalgiast kantud trend või päriselt jätkusuutlik alternatiiv?
Vestlusringis kohtuvad arheoloogia, kunstiajalugu ja disain. Riina Rammo, Tartu Ülikooli arheoloog ja Colour4CRAFTS projekti juht, avab vaate ajaloolistesse värvitehnikatesse, mida kasutati Läänemere piirkonnas sajandeid tagasi. Tekstiilikunstnik Janika Solmann toob tänapäevase kogemuse – kümme aastat loodusvärvide ja taimetrükiga on õpetanud, et aeglane, teadlik lähenemine loob sügavama sideme materjali ja looja
Vestlust modereerib kunstiajaloolane Kerttu Palginõmm.
14:00 - 🎤 Fashion Revolution “Mis meil toimub tänase tekstiilide kogumissüsteemiga?”
Paneelis võetakse luubi alla Eesti tekstiilijäätmete kogumissüsteem: kuidas see toimib täna, millised on selle nõrkused ja mida ootavad kodanikud. Arutelu juhib Fashion Revolution Estonia eestvedaja Anet Adamson, kes suunab vestlust läbi mineviku, oleviku ja tuleviku – milline on olnud seni meie kogumissüsteem, mida näitavad värsked uuringud ning milline võiks olla toimiv ja inimlik lahendus.
Sõna saavad praktikud ja süsteemiloojad: Auli Uiboupin (Tekstiilitakso) jagab kogemusi tekstiili kogumise ja sotsiaalse ettevõtluse ühendamisest, Pille Riin Palu (Teine Tiir) räägib, kuidas muuta taaskasutus ihaldusväärseks kultuuriks, Franz Raveri disainer Susanna Peters ja Maiko Kesküla (Sõbralt Sõbrale) toovad sisse nii teadus- kui praktikavaated. Üheskoos otsitakse vastust: kas vajame teadlikumaid kodanikke, paremat süsteemi, rohkem innovatsiooni – või kõike korraga?
15:00 - 🎤 “Ühe prügi, teise pärl: upcycling siin ja sealpool sood”
Mis saab ühest kasutatud rõivast või tootmisjäägist? Lugu, vastuhakk või uus ressurss? Paneelvestlus uurib upcycling’u ehk väärtustava taaskasutuse rolli moetööstuses – alates disaineri stuudiost kuni suurtehase tootmisliinini. Räägime upcycling’ust kui loomingulisest lähenemisest, kultuurilisest hoiakust ja tööstuslikust vajadusest.
Vestlusringis osalevad moekunstnikud Karl-Christoph Rebane ja Sandra Luks, kes kasutavad upcycling’ut loovalt oma disainikeeles – andes uue elu olemasolevale materjalile, esemetele ja vormidele. Neile lisaks räägivad Lisandra Türkson (EKA aksessuaaridisaini MA) ja Mart Maide (EKA ringdisaini tudeng) oma tänavusest reisits Keeniasse, kus nad töötasid suurettevõttes Rivatex – kohalikus tekstiilitehases, mille tootmisjääkidele otsiti ringdisaini kaudu uusi kasutusvõimalusi. Paneel toob kokku nii isikliku kui süsteemse vaate – kuidas väärtustav taaskasutus töötab eri tasanditel ning miks see on üha enam osa tuleviku moenormist.
-----------
2024 Greenery´l rääkisime:
- "The world is on fire but we´re still buying shoes" - Alec Leach // Vaata ettekannet!
- "Miks on saanud moest ja rõivastest prügi probleem?" - Kerli Kant Hvass // Vaata ettekannet!
- Impact Day paneelvestlus "Tuleviku mood = kas domineerib 6 kasutuskorra rõivas või pikaajalised lahendused?" - Kaie Kaas-Ojavere, Anet Adamson, Erkki Kubber // Vaata ettekannet!
- "A Tool for Change - a documentary about Sustainable Fashion" with Nanette Hogevorst introduction
- "Moefestival, jätkusuutliku moekultuuri edendaja" - Key Külaots // Vaata ettekannet!
- "Teadlik tarbimine algab minu kodusest riidekapist" - Maire Milder // Vaata ettekannet!
- "Why Repair is the Next "Right Thing" in Fashion" - Monika Hauck // Vaata ettekannet!
- "Sustainable fashion practices in Norway" - Hanne Eliassen & Helene Johansen // Vaata ettekannet!
- "Baasgarderoob – kas igav moesuund või jätkusuutlik viis, kuidas vähemaga saavutada rohkem?" -Aljona Eesmaa // Vaata ettekannet!
-----------
2023 Greenery´l rääkisime:
- Kui lihtsalt disainist enam ei piisa - Mariliis Alev, Eesti Disainikeskus
- Fashion Revolution Estonia esitleb: Millal on disaineril õigus öelda, et on eetiline ja jätkusuutlik? Panelistid: Esme Kassak, Uuskasutuskekuse turundusjuht; Hanah Lahe, esimene kliimanoor; Aldo Järvsoo, moedisainer; Moderaator: Anet Adamson, Fashion Revolution Estonia koordinaator
- Vähem on uus must - Piret Mägi
- KIU Kangatrüki Stuudio: Kangatrükk jätkusuutlikult - Age Luiga
- Eesti Kunstiakadeemia esitleb: Disaineri roll ringmajandusele üleminekul - Panelistid: Veiko Liis, Maria Kristiin Peterson, Anna Lohmatova, Moderaator - Krislyn Valtson
- Kira Shoes edulugu - Birgit Anette Bibikov
- Jätkusuutlik ja digitaalne mood - Tartu Loomemajanduskeskuse kogemused rahvusvahelistest projektidest - Külli Hansen